Muhabbet Kuşu Cinsiyet Tayini

Muhabbet kuşları çeşitli renklerde, boylarda ve yapılarda olabilirler. En çok merak edilen konulardan biri kuşun yaşıdır. Bu kuşlar yumurtadan çıktıktan 7 gün sonra beden renkleri anlaşılmaya başlar. Kuşların yaşları konusunda renkleri ve tüy yapısı doğru bilgiyi vermez, yanıltıcı olabilir.

Yavruların cinsiyeti cere renginden belirlenir.

Kuşların cinsiyetini belirten cere kısmı yavru kuşlarda tam oluşmamıştır. Kuşlar 4-5 aylık olana kadar erkeklerin ceresi mor dişilerin ise beyaz olur. Bilinen son bir yöntemde kuşların gözleridir. Sadece albino olarak doğan muhabbet kuşlarının gözleri kırmızı olur. Albinolar dışında muhabbet kuşlarının gözleri siyahtır ve çevrelerinde beyaz bir iris halkası vardır.  Bu beyaz halka kuş büyüdükçe onunla beraber büyür. Yavru kuşlarda bu halkayı görmek çok zordur ancak 6-7 yaşından sonra gözün yarısına yakın bir kısmını beyaz halka kaplamış olur. Ancak bu yöntemde tek başına doğru bilgi vermez. Çünkü 10 yaşına geldiğinde hala daha iris halkası küçük bir çizgi olarak kalan kuşlar da olabilir.

Hiçbir evcil hayvanın yaşını tam olarak doğru tahmin edemeyiz. Muhabbet kuşlarında da durum böyledir. Ancak yavru mu, ergen mi, yetişkin mi, yaşlı mı, ayırt edebiliriz. Tüm bu bilgileri değerlendirerek bir kombinasyon oluşturduğumuzda kuşun hangi dönemde olduğunu kolaylıkla tespit edebiliriz. Asla tek bir özellikle yetinmeyin. Tüm bilgileri değerlendirip öyle karar verin.

Leave a reply