Koyunlarda Delibaş Hastalığı

Delibaş hastalığının etkeni Coenurus Cerebralis’tir ve çoğunlukla beyinde larva olarak yerleşirler. Olgun şekli köpeklerin bağırsaklarında şerit şeklindedir.

Belirtileri
Hasta koyunlar başlarını öne ve yana düşük tutarlar. Başlarını duvara, yemliğe dayarlar. Bir daire etrafında yürürler. Gözleri görmez, başlarını çarpar ve düşerler. İştahları azalır ve günden güne zayıflarlar. Etken vücuda alındıktan sonra hemen hastalık kendini belli etmez. Etkenin yaklaşık 3-4 ay süren göç aşaması vardır. Bu göç sonunda etken, beyne geldiği zaman hastalık görülür.

Sağaltım
Tedavisi bu aşamadan sonra mümkün değildir. Kesim önerilir. Etleri yenir. Sadece hayvanın baş kısmı köpeklere veya etrafa atılmamalıdır. Etken etrafa yayılmamalı bu yüzden baş kısmı toprağa gömülmelidir.

Korunma
Unutulmamalıdır ki hastalığın nedeni köpek dışkısında bulunan parazitlerdir. Çoban köpeklerinin düzenli olarak barsak şeritlerine karşı ilaçlanması gerekir. Yetiştiricinin sadece kendi köpeğini ilaçlaması yeterli olmaz. Etraftaki sürü sahipleri de köpeklerini ilaçlamalı ki araziyi kullanan koyunların, köpek dışkısıyla bulaşık meradan etkeni tekrar almamış olur. Ayrıca kesilen delibaşlı hayvanların başları köpeklere verilmez. Bulaşık kafalar yakılmalı ya da gömülmelidir. Başıboş köpekler öldürülür. Hayvanlar zayıflamadan kasaplık olarak değerlendirmelidir.

Leave a reply