Köpeklerde Piyoderma

Piyoderma olarak adlandırılan bakteriyel deri enfeksiyonları kedi ve köpeklerde en çok rastlanan deri hastalıklarından biridir. Primer etken  Staphylococcus pseudintermedius’tur. Bu nedenle bakteriyel deri hastalıkları Stafilokokal piyoderma olarak adlandırılır. Piyoderma deri florasındaki bakterilerin aşırı üreyerek patojen hale gelmesi sonucu oluşur. Piyoderma çoğunlukla sekonder olarak atopi, pire ısırığı alerjisi, gıda alerjisi, hipotiroidizm, hiperadrenokortisizm, seboreik dermatitis ve demodikozis gibi sebeplere bağlı olarak oluşur. Fakat Alman Çoban Köpeği piyoderması idiopatik primer derin piyoderma olgusudur.  Kısa tüylü köpeklerde de altta yatan bir sebep olmadan da yüzeysel bakteriyel folikülitis oluşabilir. Piyoderma yerleşim yerine göre yüzey piyoderması, yüzeysel piyoderma ve derin piyoderma olarak sınıflandırılır.

Köpeklerde akne (çene piyoderması) gerçek bir akneden ziyade travma sonucu oluşan piyotravmatik furunkulozis olgularıdır. Travmalar, çenenin sert zemine yaslanması veya oyuncaklara sürtülmesi sonucu oluşur. 3-12 aylık Boxer, Alman kısa tüylü pointer, Doberman Pincher, İngiliz Bulldog, Danua, Rottweiler gibi kısa tüylü, büyük ırk köpeklerde görülür.

Çenede ağrısız ve kaşıntısız komedon, papül, püstül, bulla veya ülseratif serosanginöz akıntılı lezyonlar görülür.

köpek burunda piyodermaBurun üzerinde piyoderma

Ayırıcı tanıda demodikozis, dermatofitozis, juvenil selulitis ve kontak dermatitis göz önünde bulundurulur. Klinik bulgular, sitoloji ve kültür sonucuna göre tanı konulmalıdır.

Tedavide lezyonlu bölgeye benzil peroksit şampuan veya jel günlük olarak lezyonlar iyileşinceye kadar uygulanır. Daha sonra 3-7 gün arayla tedaviye devam edilir. Bu yüzeysel bakteri popülasyonunun azalmasını ve kıl foliküllerinin açılmasını sağlar. Lokal glukokortikoidler foliküler yangıyı azaltabilir. Orta ve şiddetli olgularda lokal tedavi ile birlikte sistemik antibiyotikler (4-6 hafta) kullanılır. Klinik iyileşme olduktan sonra  sistemik sağaltıma 2 hafta daha devam edilir.

Leave a reply