KÖPEK MAMALARI

  1. Ev tipi mamalar (yal)
  2. Hazır mamalar

Kuru mamalar

Yarı sulu mamalar

Konserve mamalar

Ödül çubukları, bisküvileri

Dondurulmuş mamalar

  1. Çiğ et diyeti (BARF, organik)

TİCARİ KÖPEK MAMALARI

  1. Sulu (konserve) mamalar: Su içeriği % 70-80’dir.
  2. Yarı sulu köpek mamaları: Su içeriği % 20-40’dır.
  3. Kuru köpek mamaları: Su içeriği % 12 veya daha azdır.

Ticari Mamaların Avantajları: İhtiyaçları karşılayacak şekilde dengelidir. Çoğunlukla ekonomiktir. Hazırlanması daha az iş gücü gerektirir. Genelde veteriner hekimler tarafından da tercih edilir. Yedirilmesi kolaydır.

Dezavantajları: Doğal değildir. Alerjiye sebep olabilir. Bazı durumlarda besleyiciliği tartışmalıdır. Suni katkılar, besleyici değeri olmayan, hastalık yapıcı maddeler içerebilir. Dolgu ya da artık ürünler bulundurur.

Ticari köpek mamaları köpeklerin; yaşına, aktivitelerine, vücut büyüklüklerine göre çeşitli gruplara ayrılmışlardır.

Örneğin;

puppy& junior (yavru köpekler için, 1-18 aylık)

adult                 (yetişkin köpekler için, 1-8 yaş)

mature              (olgun köpekler için, 7-11 yaş)

senior                (yaşlı köpekler için, 11 yaş ve üzeri)

Özel mamalar:

Yetişkin ve az enerjiye ihtiyaç duyan az aktif, kastre, obez köpekler için kilo kontrolü sağlayan mamalar. 1-7 yaş grubunda olan iş, av, stresli köpekler için dengeli besleme mamaları. Diştaşı, gingivitis, plak gibi problemlere eğilimleri olan köpekler için diş-diş eti koruyucu özelliğinde mamalar. Deri veya kürk problemi olan köpekler için omega-3 ve  6 takviyeli mamalar. Sindirim ve motilitesini koruyucu; hafif ve mide dostu mamalar. Böbrek, kalp, karaciğer gibi organ hastalıkları olan köpekler için özel mamalar.

Mama kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar

1- Köpeğimizin ırkı, yaşı, kilosu, egzersiz şekli, hastalık durumu dikkate alınarak ihtiyaçlarının bilinmesi,

2- Hazır mama haricinde köpeğimize verdiğimiz yiyeceklerin besin madde içeriklerinin bilinmesi ve köpeğimizin ihtiyaçlarının ne kadarının bunlarla karşılandığının hesap edilmesi,

3- Köpeğimizin ihtiyaçları ve bizim besleme alışkanlığımıza uygun olarak ihtiyaç olan besin maddelerini ihtiva eden mamaların seçilmesi,

4- Mamaların köpeğimizin iştahla yiyebileceği koku ve lezzette olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir.

EV TİPİ MAMALAR

1/3’ü tane yemler: kahverengi pirinç, yulaf unu, arpa, darı, mısır.

1/3’ü sebzeler: havuç, brokoli, karnabahar, kabak, Brüksel lahanası.

1/3’ü et: sığır, piliç, hindi, tavşan, geyik etleri (kalp, karaciğer, böbrek).

Haftada bir sığır bacak kemikleri.

Avantajları: Sindirimi ve emilimi daha kolaydır. Daha doğal gıdalar içerir. Bireysel ihtiyaçlara göre katkı yapılabilir. Daha fazla enerji sağlar. Deri, kıl sağlığı daha iyidir. Kilo kontrolü daha kolaydır. Dondurularak ya da pişirilerek uzun süre saklanabilir.

Dezavantajları: Fazla tane yem veya CHO içerir. CHO’lar gaza sebep olur. Genellikle ucuz değildir. Karıştırılması ve pişirilmesi gereklidir.

ÇİĞ MAMALAR

Çiğ etli kemikler, çiğ kas ve organ etleri, çiğ yumurta, sebzeler, meyve, yoğurt, süzme peynir, şifalı bitkiler, enzimler ve doğal katkılar (probiyotikler, elma suyu sirkesi) kullanılır. Kemikli et bütün olarak verilebilir, küçük köpekler için kemiklerin öğütülerek verilmesi daha güvenlidir. Sebzeler lapa gibi yapılır.

Avantajları: Katkı maddesi içermeyen, mümkün olduğunca organik, taze bir diyet sağlar. Alerjileri ve artritisi azaltabilir. Daha sağlıklıdır, ömrü uzatabilir. Köpek kokusu daha azdır. Dişler doğal olarak temizlenir. Daha az dışkı üretilir, dışkı serttir, kolayca küçük parçalara ayrılır, daha az kokar. Kemiklerin çiğnenmesi, etin koparılması, çene, boyun ve omuz kaslarını geliştirir. Yavrular daha fazla enerji , daha kolay kilo alırlar. Yavruların doğum ağırlıkları ve yaşama güçleri daha iyidir.

Dezavantajları: Besin maddeleri açısından tam dengelemek zordur. Yüksek proteinli ve yağlı diyetler, Ca, P, K, Zn, Fe, Mn yetersizliğine sebep olabilir. Kaliteli hammadde kullanmak zorunludur. Kemikler tehlikeli olabilir, dokuları yırtabilir, tıkanmaya sebep olabilir. Ca (kalsiyum) ve P (fosfor) oranı sorun olabilir. Anemi, raşitizm ve başka ortopedik problemler görülebilir. Yaşlı veya stresli köpeklerde E. coli/salmonella problemi olabilir. Pahalıdır.

BESLEME PROGRAMLARI

  1. Öğünler halinde besleme

Ergin köpekler…………………… 1 öğün

Geniş ve derin göğüslü ırklarda…. 2-3 öğün

İştahsız, yaşlı ve genç köpekler….. 2-daha fazla öğün

Çalışan, laktasyondaki köpekler…. 2-4 öğün

  1. Ad libitum besleme

Yoğun yetiştiricilikte uygulanır. Diyetin dengeli olması şarttır. İş gücünü azaltması, kanda sabit besin maddeleri düzeyi sağlaması, can sıkıntısını, kaprofajiyi azaltması avantajları vardır.

Leave a reply