Kedilerde Panlökopeni

Etken parvovirustur. Çevrede yıllarca canlı kalır. 3-5 aylık kedilerde lökopeni ve yüksek ölüm oranı ile seyreden akut enterit ortaya çıkar. Fötusta serebellar bozukluğa yol açar. Enfekte hayvanlar etkeni dışkıda ve diğer vücut sıvılarında 6 hafta taşır. Bulaşma feko-oral yolla, kontamine çevreyle veya malzemelerle temas sonucu meydana gelir. Etken bölgesel lenf yumrularında çoğalır sonra viremi meydana gelir. Bağırsak epitelyumu, lenf dokusu ve kemik iliği hücrelerini enfekte eder. Gastrointestinal bakteriyel enfeksiyon ve sepsis de enfeksiyona katılır.

Klinik Bulgular

Hastalık erişkin kedilerde genellikle asemptomatik seyreder. Hastalarda lökosit sayısında düşme, nötropeni, lenfopeni ve hafif anemi belirlenir. Yavru kedilerde ateş, düşkünlük, anoreksi ve kusma görülür. Sarı renkli kusma vardır. Kanlı ve mukuslu sulu dışkı, dehidrasyon vardır. Hastalarda perakut ölüm veya kendiliğinden iyileşme vardır. Fötal veya erken neonatal dönem enfeksiyonda mumufiye fötus, hidrosefalus, retinal displazi, hasta yavru doğumları, enfekte yavrularda serebellar hipoplazi, tremor, hipermetri gözlenir.

Tanı

Dışkıda viral kültür, hemaglutinasyon inhibisyon ve ELISA testi ile tanı konulur. Otopside bağırsak mukozası üzerinde mukoid ve difterik eksudat bulunur. İçinde kan izleri vardır. Bağırsaklarda konjesyon ve kalınlaşma vardır. Lenf yumruları şiş, ödemli ve konjesyonedir. Ayırıcı tanıda bağırsakta yabancı cisim, FIP, enterik corona virus, Feline leukemia virus, Feline Herpes virus, Feline Calicivirus, Salmonella, Leptospira, Giardia enfeksiyonları, zehirler, karaciğer bozuklukları, kanama bozukluğu, immun mediated hastalıklar, gastrik ve duodenal ülser, hipoadrenokortisizm dikkate alınmalıdır.

Korunma

Dezenfektan olarak çamaşır suyu, formaldehid/glutaraldehid ve peroxygen kullanılır. Modifiye canlı ve öldürülmüş aşılar kullanılır. Yavrulara 3-4 hafta arayla 2 kez aşı uygulanır. Sonraki yıllarda tekrarlanır. Modifiye canlı aşıların gebelerde FIV ve FeLV pozitif kedilerde uygulaması kontrendikedir. Yavru kedilerde ölüm oranı yüksektir.

Leave a reply