Hamster Besleme

Hamsterler sessiz ve sakin bir yaşam şekli sürdürürler. Maalesef yaşam süreleri kısadır. Ortalama 3 yıldır. Hamsterler yanlız yaşamaya ve bekar bir hayat sürdürmeye alışıktır. Hamsterler 3-4 haftalık iken anne sütü emmeyi bırakır ve bu yaştan itibaren alınıp yetiştirilmesi uygun olur. Ergenlik dönemine 6. haftada itibaren girerler ve ergenlikten önce ona eş bulmak önerilmez. Yoksa ikisi arasındaki ilişki kavgaya dönüşür ve sonunda kan dökülür. Hamsterlerin işitme duyuları çok iyi gelişmiş olmasına karşın, görme duyuları çok iyi değildir ve daha çok koku duyularına güvenirler. Bu nedenle, bu hayvanları yüksek bir yere koyarken dikkatli olunmalıdır. Çünkü görüş kabiliyetleri sınırlı olduğundan yürürken aşağı düşebilirler.

Bu küçük kemirici gününün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirir. Ancak günün sonunda, akşama doğru uyanır. Hamster yarı karanlık ve sakin hayatı sever. Öğlenden sonra 16’dan gece saat 1 ‘e kadar uyumaz. Bu arada yiyeceklerini depo eder ve ekzersiz yapar ki bundan çok hoşlanır. Bunun için içinde koştuğu boş bir tekerlek dışında, boş makaralar, ceviz kabuğu gibi oyuncaklar sağlamak önemlidir. Eğer olanak varsa ona içinde oyun sahası bulunan bir kafes sağlamak en iyisidir.

Hamster kafesi en az 60 cm uzunlukta, 35 cm genişlikte ve 30 cm yükseklikte olmalıdır. Kafesin yüksek plastik bir tabanı ve tırmanmak için yatay metal çubukları olmalıdır. Hamsterin kaçmaması için kafesin çubuk aralıkları 1 cm’yi aşmamalıdır. Kafesin bir bölümünde kum alanı bulunmalıdır. Bu kumun hamster’in istediği gibi eşebileceği ve içine girebileceği miktarda bulunması önemlidir. Başka bir yere üzerine tırmanabilmesi için dallanmış bir büyük dal parçası konması oyun zevkini tatmin edecektir. Kafes doğrudan güneş ışığına veya ısıya maruz bırakılmamalıdır. Eğer ortam çok soğursa hamsterler kış uykusuna yatarlar. Kafes içine, uyku için küçük bir ev veya kutu konulmalıdır.

Hamster tahtanın direnci ne olursa olsun, bundan yapılan bütün eşyayı parçalayabilir. Bunun için kalacağı yer tel bir kafes olmalıdır. Kafesin telleri horizantel olursa küçük kemirici bunları merdiven gibi kullanarak tırmanma duygusunu tatmin eder. Kafesin tabanına emici bir yataklık veya bataklık kömürü ve kum karışımı serilmelidir. Hamster pisliğini daima kafesin aynı bölgesine yapar. Bu nedenle de kafesi temizlemek kolaydır. Hamster gibi uzun süre uyuyan küçük bir hayvan için yatacağı yer çok önemlidir. Kazılmış bir yerde uyuma içgüdüsünü tatmin etmek için ona buna uygun bir yer hazırlamak iyi olur. Bunun için minyatür bir ev hazırlamak ihtiyacı karşılar. Kafesin içine kağıt parçası, yonga, yün ipliği gibi uygun birkaç materyal konursa küçük kemirici bununla ona hazırlanan evi süsleyecektir. Bütün bu eşyayı evine taşıması için oldukça zaman gerekir. Bu işlemi ancak yatağı yeterince yumuşak olduğu zaman bırakır.

Pet shop ve büyük marketlerde ticari olarak piyasaya sunulmuş hazır hamster mamaları, hayvanın dengeli beslenebilmesi ve tüm ihtiyaçlarını karşılaması açısından çok avantajlıdır. Bunun dışında hamster’ınızın beslenmesini çiğdem, fıstık, marul, sebzelerin ve meyvelerin büyük kısmı, kuru üzüm, yulaf tanesi, peynir ve yoğurt ile de karşılayabilirsiniz. Đshal riskinden kaçınmak amacıyla yeni gıdalara tedrici geçiş yapılmalıdır. Mama kabı olarak, kaymaz, devrilmez ve kolay temizlenebilir bir kap seçilmelidir. Köpek bisküvileri de hamsterinize vitamin ve mineral takviyesi yapacak ve ayrıca dişlerini temizlemesi ve törpülemesi açısından yararlı olacaktır. Bir tepsi içinde bir miktar saman bulundurulması da faydalı olur. Hamster tam bir vejeteryan değildir. Ona tohum karışımı dışında bisküvi, küçük parça peynir, çiğ et, şekerli şeyler verilmesi önerilir. İçecek olarak suyun dışında hafif sulandırılmış süt verilebilir. Suyun sürekli olarak hayvanın önünde bulunması gerekir. Su kabının kafese sabitlenmesi gerekir. Kemirme zevkini tatmin etmek için ona küçük dal parçaları veya pişmemiş küçük dana kemiği vermek uygundur. Böylece devamlı büyüyen dişlerini belirli düzeyde tutabilir. Yiyeceklerini depo etme alışkanlığı olan hamster’in bu yiyeceklerinin bozulup bozulmadığını ve küflenmediği kontrol edilmelidir. Bunu kontrol etmek için onun dışarıya çıkmasını beklemek en iyisidir. Böylece onu küstürmemiş olursunuz.

Genellikle dişi hamster’ler Marttan-Ekime kadar üremeye yeteneklidir. Dişi her dört günde birkaç saat erkeği kabul eder. Eğer çiftleşme için uygun zaman olduğuna emin olunmazsa ikisini aynı kafes içine koymak doğru değildir. Dişi ve erkeğin 30-40 dakikalık çiftleşme seramonisi dışında ayrı kafeslerde kalması uygundur. Çiftleşmenin olup olmayacağını anlamak için iki hamsteri de bir odaya serbest bırakmak yeterlidir. Böylece dişi ve erkek hamsteri birbiri ile kavga yapmadan izlemek olanağı vardır. Eğer dişi çiftleşmeye razı değilse

erkeği tanımayacaktır. Oysa kafeste bu durumda kavga başlar. Tersine erkeği kabul ederse erkek yaklaştığı zaman dişi bundan hoşlandığını gösterir ve hareketsiz kalır. Anlamsız bakışlarla olacakları kabullenir. Gebelik 15-18 gün sürer. Yavruların yuvada kaldığı süre boyunca yani aşağı yukarı iki hafta boyunca ne yaptıklarına bakmayınız. Yoksa annenin her şeyi yıkma hatta yavrularını dahi yeme tehlikesi vardır. Gebelik ve emzirme döneminde gıdasına takviye yapılması (ayçekirdeği, bol sebze, az et ve içebildiği kadar süt) uygun olur. İlk bir aydan sonra anne yavrulara sinirlenmeye başlar ve bu zaman onları ayrı bir kafese alması gerekir.

Leave a reply