FARELER

Fareler sosyal, sessiz, çok aktif ve izlemesi çok eğlenceli hayvanlardır. Çok aktif olmaları ve hareketlerinin çok hızlı olması nedeniyle çocuklardan ziyade büyüklere uygun petlerdir.

Fare kafesi en az 18X12X12 cm boyutlarında olmalıdır. Birden fazla fare barındırılacak kafeslerde her yeni hayvan için yukarıdaki ölçülere ek olarak kafes tabanı 15 santimetrekare genişletilmelidir. Kafes tabanı düz olmalı, kafes çubuklarının aralıkları 1 cm’den fazla olmamalıdır. Kafes doğrudan güneş ışığı ve ısı almayacak bir noktaya yerleştirilmeli ve içine uyku için bir kutu veya evcik konulmalıdır.

Fareler için hazır yemler petshop larda bulunmaktadır ve dengeli bir beslenme olanağı sunarlar. Bunlardan kullanılmıyorsa, meyve, sebze, fıstık, çeşitli tohumlar, tahıllar, katı yumurta ve pişmiş baharatsız et verilebilir. Kaymaz, devrilmez ve temizliği kolay bir çanak da mama kabı olarak kullanılabilir. Kafes tavanına asılmış bir yalama tuzu, farelerde de mineral eksikliklerini önlemek için kullanılır. Kafeste taze suyun sürekli bulunmasına dikkat etmek gerekir.

Farelerin ortalama yaşam süresi 2-3 yıldır ve ortalama 4 haftalıkken seksüel olgunluğa erişirler. Çok temiz hayvanlardır ve zamanlarının büyük çoğunluğunu kendilerini temizlemek ve tımarlamakla geçirirler, buna rağmen kendilerine özgü bir kokuları da vardır.

Fareler çok aktif hayvanlardır. Mutlaka bir egzersiz tekerleği bulundurulması ve sık sık kafes dışında gözetim altında zaman geçirmeleri gerekir aksi takdirde kafes paralizi denilen hastalık ortaya çıkabilir.

Farelere korkutmadan yaklaşılmalı, iki avuç içinde sıkmadan fakat emniyetli bir şekilde tutulmalıdır. Fareler sosyal hayvanlardır ve yalnız kaldıklarında mutsuz olurlar. Eğer farenizle fazla vakit geçirme imkanınız yoksa, ona bir arkadaş edinmeniz doğru olacaktır. Aynı cinsten kardeşler bu iş için idealdir. Yetişkin yaşta bir araya konan erkeklerin kavga etmesi kaçınılmazdır.

Fareler daha çok koku duyularına güvenirler ve birbirleriyle insanların duyamadığı süpersonik seviyede iletişim kurarlar. Görme duyuları oldukça zayıftır, fakat sarı ve kırmızı renkleri algılayabilirler. Fareler oldukça zekidir. Çağırdığınızda gelmeyi, arka ayakları üzerinde kalkmayı ve labirentte yollarını bulmayı öğrenebilirler.

Leave a reply